
Ioan Isaiu
1969 - 2026

Ioan Isaiu
1969 – 2026
Pay your respects
Memories & tributes
Anonymous
15 May 2026
Nu pot să cred ca nu mai ești printre noi, îmi pare rău pentru cum m-am comportat, îmi pare rău că nu am apucat sa îți spun asta în realitate. Îmi pare rău că am evitat un astfel de moment.
Anonymous
13 May 2026
MB
13 May 2026
Anonymous
13 May 2026
Maria
13 May 2026
Ana
13 May 2026
Am crescut cu filmele in care domnia sa a jucat. Un actor deosebit de sarmant, talentat, care mai avea atat de multe de oferit scenei romanesti. Odihna vesnica printre stele, actor grabit!
Alexandra
13 May 2026
Mircea Zob
13 May 2026
Drum lin către stele, domnule Ioan Isaiu!🕊️ Vestea plecării dumneavoastră timpurii și atât de bruște a lăsat un gol imens în inimile tuturor celor care v-au admirat talentul, eleganța și șarmul inconfundabil. Ne este extrem de greu să acceptăm că o prezență atât de luminoasă și plină de viață a părăsit atât de repede scena acestei lumi.Ați fost un artist complet, un om care a pus suflet în fiecare replică și care a reușit să aducă emoție pură în casele a milioane de români prin rolurile memorabile din teatru și televiziune. Generații întregi au vibrat, au iubit și au plâns alături de personajele cărora le-ați dat viață cu atâta dăruire și profesionalism. Dincolo de ecran și de lumina reflectoarelor, ați rămas întotdeauna un model de modestie, bunătate și respect față de public.Vă mulțumim pentru toate clipele de magie pe care ni le-ați dăruit, pentru zâmbetul dumneavoastră cald și pentru moștenirea artistică inestimabilă pe care o lăsați în urmă. Deși cortina s-a lăsat mult prea devreme peste viața dumneavoastră, aplauzele publicului nu se vor opri niciodată, iar amintirea dumneavoastră va rămâne vie în sufletele noastre. Odihnă veșnică în lumină, domnule Ioan Isaiu!🕊️🕯️
Vechi spectator
12 May 2026
Greu de înțeles, de dus, de acceptat și de procesat pierderea aceasta inexplicabilă. Condoleanțe familiei și celor apropiați! Primul gând este să ne amintim că fiecare zi pe pământ, chiar fiecare clipă este un dar și nu știm cât timp mai avem până când se întâmplă să respirăm ultima oară. Să mulțumim și să fim generoși! Ceea ce nu dăm atunci când ar trebui, rămâne la noi, ca o povară, care ne îngreunează mai ales pe dinăuntru. Și să ne oprim din cand in cand din goană și prea multă muncă și să privim în noi sau în lumea aceasta mare! Avea încă multe de spus și arătat, multe de trăit și cunoscut, dacă nu s-ar fi întâmplat acest dureros și neașteptat moment. Sper ca sufletul lui Ioan Isaiu, Giovi să meargă ușor spre eternitate și în lumină! Un om frumos, din toate punctele de vedere, ce pleacă mult prea repede și pe care sper să nu-l uităm vreodată! Îl știu de 30 de ani, l-am admirat si m-am bucurat pentru realizările lui. Dar n-aș fi crezut vreodată că azi îi voi duce un trandafir alb, în lumina unei lumânări în foier și voi auzi aplauzele ultimului drum al lui, pe pământ. O tristețe fără margini! Oricât de puternici am fi, conținem și fragilitatea sfârșitului, de cele mai multe ori, frust și cu atât mai dureros. Este greu de dus, multă putere mamei, surorilor și celor care l-au iubit! Dumnezeu să-i dea ocrotirea Sa!🙏🏻
Anonim.
12 May 2026
Simona
12 May 2026
Silvia
12 May 2026
Codruța Simona Lupas
12 May 2026
"Dumnezeu să te odihnească în pace om minunat.sa încânți ceata îngerilor așa cum ai făcut-o aici pe pământ.ne va fi dor de tine și ne vom aminti cu drag de tine."
Simona Codruța Lupas
12 May 2026
Claudia
12 May 2026
Claudia
12 May 2026
Oana
12 May 2026
Andrei Nemes
12 May 2026
Anonymous
12 May 2026
Teodora Maria
12 May 2026
CARMEN ELENA
12 May 2026
Oana
12 May 2026
"Drum lin! Nu vei fi uitat niciodată!"
Oana
12 May 2026
Lucian
12 May 2026
Un actor grăbit. Poate mult prea grăbit. Însă niciodată nu o să înțelegem planurile și voia lui Dumnezeu! Ioan, îți mulțumim pentru toate rolurile jucate impecabil, pentru sinceritate, muncă și devotament! Vestea plecării tale ne-a șocat. Însă am înțeles, încă odată, că viața e umbră și vis! Dumnezeu să te ierte și să te odihnească în pace!
Adelina Popa
12 May 2026
Il vedeam adesea prin cartier mergand grabit cu ghiozdanul in spate. Si acum nu mai e :( Era unul dintre actorii mei preferati. Dormi in pace, Ioan! Odihna vesnica.
AdrianD Ionut
12 May 2026
"O versiune a noastra care credea ca oamenii din seriale raman pentru totdeauna ♾️ Iar aceste seriale imi aminteste de vremea cand fericirea incapea intr un televizor cu tub , uneori nu regratam doar pierderea unui om , regretam pierderea unui timp 🕰️ Poate pare exagerat dar anumite personaje raman in tine ca niste oameni reali ,realizezi ca timpul a atunci cand oamenii care ti au facut copilaria frumoasa dispar unu cate unu lasand in urma , pe YouTube fragmente si imagini cu o rezolutie slaba ,📺 Si nu este vorba despre o simpla telenovela , este despre lucrurile mici care tin o familie unita ⏳"
Andreea Raluca
12 May 2026
"Cea mai frumos actor si cel mai talentat actor Il stiu din rolurile din ingerasi din îngeri pierduți di vlogurile lui Mircea Bravo Condoleanțe familiei Dumnezeu sa îl ierte Drum lin John"
Andreea Chaboila
12 May 2026
Anonymous
12 May 2026
Sincere condoleanțe familiei și apropiaților. Odihnească-se în pace!
Georgiana
12 May 2026
Raluca
12 May 2026
T. Bogdan
12 May 2026
Fie ca Hristos Mântuitorul, să-ți așeze sufletul în împărăția Sa cea sfântă! Vei rămâne pentru toți cei care te-au cunoscut, apreciat și îndrăgit, ca o mare stea a cerului artistic românesc înstelat! Veșnica lui pomenire din neam în neam!
Anonymous
12 May 2026
"Să îți fie drumul plin de lumină spre teatrul ceresc! Dumnezeu m-ai avea nevoie de un actor pe scena Sa , așa ca te-a chemat doar ca prea devreme! Dumnezeu să îți așeze sufletul unde dreptii se odihnesc iar familiei multă putere! "
Anca
12 May 2026
Roxana
12 May 2026
Dumnezeu sa te odihnească in pace si in lumina! Ai dispărut mult prea repede si mlt prea devreme! Veșnică amintire!
Patri
12 May 2026
"Mi-ați făcut copilăria mai frumoasă și a fost o plăcere să vă văd în realitate. Ați emanat o căldură aparte. Odihnă și lumină veșnică!"
Anonymous
12 May 2026
🥲🥲🥲
12 May 2026
Gina
12 May 2026
Cezara
12 May 2026
Anonymous
12 May 2026
Iulia
12 May 2026
Ioana Bîrta Săliștean
12 May 2026
Denisa
12 May 2026
Andreea
12 May 2026
Englezu'
12 May 2026

Prea grăbit să plece dintre noi… Un actor talentat, un om care a lăsat emoție și amintiri frumoase în inimile celor care l-au urmărit. a urcat prea devreme în mâinile lui Dumnezeu, acolo unde nu există durere, doar liniște și lumină. Drum lin către cer… 🕯️🙏
Mara Ioana AMI
12 May 2026
Davide Iulia
12 May 2026
Rămas bun dragule! Drum lin in lumina ! Marțea trecută m-ai sunat sa ne vedem la Sf săptămânii ....nu am mai apucat ! Ai fost un suflet minunat, sensibil și vulberabil. 💙🙏🏻🎩🌹🪽 In memoria ta am scris aceste versuri ... Mai tii minte ...ne duelam in replici scrise în versuri ..Sufletul tau era ca o poezie sângerândă ... Mi-ai încredințat multe din secretele tale ...Ți-ai deschis sufletul fata de mine fără bariere ....Iar eu ți-am fost alaturi in o perioada in care erai cu sufletul ..in cadere. Ți-am ținut o vreme sufletul în palme ....Te-am cunoscut așa cum puțini te știu.... Așa a fost destinul tau.....Cu siguranță ne vom vedea în altă lume...mai buna că și sufletul tau! 🙏🏻💙 Am vorbit și cu Sorin ....Ca și tine ...și el ținea enorm la tine ....dar orgoliile voastre v-au condamnat la tăcere. 🌹🎩💙🙏🏻🪽 Suntem o clipă ce trece într-o clipă O urmă caldă pe obraz abia atinsă. Puțină lumină în palmă puțin întuneric O inimă ne bate în piept Ca-ntr-un antet O viață ce mușcă hulpav din noi O inimă ce crapă împrăștiidu-se în stele si lacrimi de ploi. Suntem puțină fericire cu multă teamă Suntem tristețe care ne adună și care ne cheamă. Dar când se crapă cerul în noi pe dinăuntru rămâne un semn de-ntrebare. Trecem, trecem, trecem prin fisura timpului Trecem, trecem, trecem și rămânem Doar fărâme, doar fărâme în palma lumii reci Doar fărâme, fărâme Intr-o lume de niște zevzeci. Și ne trecem prin timp... Ne frângem și ne prefacem fericiți în existență În Coburi, în tăceri, în orgolii nemăsurate de absență. Trecem, trecem, trecem prin fisura timpului Trecem, trecem, trecem și rămânem puțini Doar fărâme, doar fărâme în palma lumii de kitsch Doar fărâme, rămâne și-atât ne mai zici. Puțin din noi mai rămâne iar lumea știe atât de puțin Doar niște fărâme... pe marginea unui destin.
Roxaba
12 May 2026
L-am adimirat in telenovele, in roluri complexe dar si pe scena Nationalului Clujean...."lalentat si frumos" cum ii placea sa se autocaracterizeze. Drum.lin printre stelele teatrului romanesc!
Oana
12 May 2026
Ana
12 May 2026
Dumnezeu sa te odihnessca in pace! :( Mult prea devreme te-a luat la El. Condoleante familiei, prietenilor si colegilor!
Gheorghe Aștileanu
12 May 2026
În nemărginită lui lubire, Dumnezeu a dat poruncă să ne iubim aproapele mai mult decât pe noi înșine, însă acestă poruncă nu a înțeles-o decât câinele. Doar el a învățat să iubească necondiționat, în timp ce oamenii iubesc sau acceptă prieteniile în funcție de interese sau condiționări conjuncturale. Au trecut vreo 30 de ani dacă nu mai mult de când ne-am împrietenit aproape fără să realizăm că eram atrași de atâtea lucruri și pasiuni comune pe care le-am împărtășit cu bucurie. Valorile noastre au fost Dumnezeu, Familia, Arta,, prieteniile, câinii, și tot ce era frumos sub soare (femeile nu le mai contabilizăm, că acolo eram fiecare pe cont propriu). În ciuda multor frământări, încercări, realizări, dorințe și provocări, nu am realizat cât de repede a trecut și trece totul. În ultimii ani au început să plece "dincolo" tot mai mulți prieteni dragi care au făcut și fac parte din viața mea si din viața noastră. E ca o listă deschisă pe care aleatoriu fiecare își scrie numele înainte de întâlnirea cu Dumnezeu. Mă rog zilnic pentru cei dragi, atât cei aflați în viață, cât și pentru cei plecați pe care ii vom reîntâlni în lmpărăția veșnică. Pentru că iubirea, prețuirea și prietenia nu se termină la mormânt, ci continuă în tăcere dincolo spre Lumina cea Veșnică. Vestea trecerii tale la cele veșnice, m-a întristat dincolo de cuvinte, iar frumusețea zilelor când ne întâlneam savurând clipele au devenit amintiri ce vor dăinui în timp. Nu mi-au plăcut niciodată cuvintele mari, pentru că și tăcerea scufundată în durere are valoarea ei, dar sper că îți vei găsi odihna în Pacea și lubirea lui Dumnezeu!
Raducu
12 May 2026
Ana
12 May 2026
Un rol deosebit pentru Ioan Isaiu, in "Aniela"...
Ana
12 May 2026
Antal Ioan
12 May 2026
Prea devreme ai plecat dintre noi. Ca un actor prea grăbit. Dumnezeu sa te odihnească In pace
Rodica
12 May 2026
Anonymous
12 May 2026
Călin Satmarean
12 May 2026

Diana
12 May 2026
Doina
12 May 2026
Doamne, cat doare! Doare ingrozitor lipsa ta! Am avut privilegiul de a te cunoaste si de a deveni prieteni. Ai fost un om deosebit, frumos, cu un suflet minunat si o minte sclipitoare. Un OM bun, cum rar se mai intalneste in zilele noastre. Drum lin, prieten drag! Ingerii sunt privilegiati sa te aiba printre ei. Condoleante familiei si prietenilor, Dumnezeu sa le dea putere mamei si surorii tale sa treaca peste cea mai ingrozitoare situatie posibila, plecarea ta brusca si neasteptata. Dumnezeu sa te odihneasca in pace, Copil frumos! Vei ramane mereu in amintirile noastre.
Georgiana
12 May 2026
Larisa
12 May 2026
Mi-a părut atat de rau la auzirea acestei vești. Acum o saptamana mi-am pierdut un unchi tare drag la 54 ani. Cand am vazut si vestea despre Ioan am ramas fara cuvinte..Ce rău imi pare și mi se pare atat de nedrept ca mor oameni tineri...Dumnezeu sa-l/i odihnească!
Cristina
12 May 2026
Antonia C.
12 May 2026
Maria
12 May 2026
"Nu l-am cunoscut niciodată personal și regret asta . Dar i-am vizionat tot ce a făcut prima dată l-am văzut în Îngerașii . Mi-a plăcut atât de tare cum este el în postura de actor încât l-am revăzut de 12 ori . Condoleanțe familiei, Dumnezeu să-l odihnească "
Maria
12 May 2026
Lascut Alexandra
12 May 2026
Drum lin 🕊
Madalina
12 May 2026
Odihna veșnică 🕊🕊🕊 Ioan Isaiu a fost actorul care mi a marcat copilăria și pe care îl urmăream cu mare drag în fiecare serial sau telenovela 😢😢😢 l am iubit și îl voi iubi mereu ....îmi va lipsi enorm de mult 😭😭😭💔💔💔 E atât de greu sa vorbești despre el la trecut 😣😣😣 Odihnește-te în pace Ioan 🕊🕊
Maria
12 May 2026
A fost actorul copilăriei mele! Îmi și aduc aminte cum, după ce veneam de la școală, abia așteptăm să îmi termin temele, ca să mă pot uita la serialele în care domnia sa apărea. Îmi pare nespus de rău, si cred ca teatrul românesc, este cu mult mai sărac fără talentul domniei sale.Sincere condoleanțe familiei! Drum lin spre lumină, domnule Ioan Isaiu!
Daniela
12 May 2026
Doar un simplu om
12 May 2026
Andreea
12 May 2026
"Sincere condoleanțe familiei și apropiaților. A fost un actor deosebit, iar rolurile interpretate au fost impecabile. Sunt profund îndurerată că nu am mai apucat să-l văd jucând măcar o dată pe scenă. Odihnească-se în pace!"
Evantia Barca
12 May 2026
"L-am cunoscut pe Ioan Isaiu în 2006, mi-a ramas in minte impresia, nu foarte teoretizata, asa, mai mult o intuitie, de persoana minunata, corecta, faină. Am zis ca mai e timp sa ne revedem. Îmi spunea cândva o actriță care s-a stins, că amânăm mereu, ne spunem că după proiectul ăsta, după perioada asta grea de viață, după perioada asta superbă de viață... cândva, vreodată, niciodată. Nu există nimic de spus în astfel de momente și totuși, câtă nevoie de a spune ceva. Drum lin în lumină, Ioan! Dumnezeu să te țină cu mâinile Lui!"
Adrian Ielciu
12 May 2026
"Drum bun spre cer, suflet mare!"
Anonim
12 May 2026
Sonia
12 May 2026
Camelia
12 May 2026
Mihail Dobre
12 May 2026

Respect...Am avut onoarea să fiu preot aici ln Secretul Mariei și am mai jucat ln Vocea Inimii...un om deosebit Dumnezeu sa te odihnească
Gigi Oprea
12 May 2026
Dumnezeu să-l odihnească în Pace și Lumină! 🙏🕯️ L-am cunoscut întâmplător în perioada în care era elev. Avea aceeași decență, eleganță și educație pe care toți le cunoaștem și le respectăm. Am păstrat prietenia peste timp. Atunci am discutat despre planuri, despre viitor, despre viață... Își dorea să devină artist, să aibă o familie și copii... Destinul lui Ioan Isaiu s-a împlinit prin artă, dar s-a curmat crunt și nedrept, la o vârstă la care mai era încă timp pentru viață, pentru vise, pentru viitor. Sincere condoleanțe familiei și colegilor care i-au fost alături, tuturor celor care l-au prețuit pentru talentul său imens și pentru Omul care a fost! Veșnică amintire!
Catalina
12 May 2026
"Nu am fost, și probabil, nu voi fi niciodată o fană a teatrului, dar din dorința de a-l vedea la fața le acest actor și om minunat, am mers de două ori. E de necrezut cât de repede și de brusc putem pleca dintre cei care sunt în viață. Urma în câțiva ani să urmez facultatea de teatru (chiar dacă nu este pasiunea mea) sperând să îl cunosc pe acest om mai bine. Mi aș fi dorit ca luciurile să fi stat altfel, dar din această crudă întâmplare, am învățat să apreciez mai mult viața din jurul meu. Nu aceasta trebuia să fie finalul. Pe mai târziu…Odihnă veșnică."
Tina
12 May 2026

Giovi dragă, acum 25 de ani te conduceam spre Noua Zeelandă. Era visul tău. După petrecere, tort și râsete, ai plecat cu microbuzul spre Budapesta, de unde urma să iei avionul. Atunci am sunat un prieten care te-a oprit la frontieră și nu te-a lăsat să pleci până nu ne-ai ascultat cântându-ți la telefon „Delilah” de Tom Jones, cu versurile noastre reformulate: „Bye, bye, bye Giovanni… why, why, why Giovanni…” Acum pleci pe ultimul drum… și aș da orice să mai pot suna pe cineva care să nu te lase să pleci. Urma să ne vedem la o bere, la Cluj, când se făcea frumos afară… Am crezut că mai avem timp. Să-ți fie cerul senin, prieten drag.
Ramona
12 May 2026
Stefania
12 May 2026
Elena
12 May 2026
Iulia
12 May 2026
BT
12 May 2026
Andreea Gabriela Tanase
12 May 2026
Beatrice
12 May 2026
Diana
12 May 2026
Bianca
12 May 2026
Mihai M
12 May 2026
Cosmin Stănilă
12 May 2026
Alina
12 May 2026
"Drum lin printre stele Ioan Isaiu!! Am avut onoarea de a cunoaște un bărbat șarmant și un actor talentat acum fix 20 de ani! Mi-a ramas o amintire frumoasa! Din păcate cortina a căzut mult prea devreme, mai aveai multe roluri de interpretat! Dumnezeu sa te odihnească în pace! 🥲"
Anonymous
12 May 2026
Alina
12 May 2026
Cristina
12 May 2026
Nășcuțiu Mara-Alexandra
12 May 2026

Iluzia
12 May 2026
Iluzia
12 May 2026
Ai fost cel mai bun profesor pe care l-am avut și m-ai adus cel mai aproape de visul meu și de teatru. Îmi pare rău că nu ți-am putut dovedi mai des cât de mult însemni pentru mine. Cred că cea mai dureroasă parte din toată tragedia asta e că ai plecat dintre noi la exact o săptămână după ce terminasem scenariul pe care lucram împreună. Sper că acum ești însfârșit mai liniștit și îți promit că voi duce la capăt ce am muncit împreună, iar când lumina reflectoarelor va cădea pe mine și restul echipei, între flori, aplauze și ovații, vom păstra un loc și pentru tine. Îți mulțumesc pentru absolut tot și îți promit că te voi face mândru. Nu te voi uita niciodată. Odihnă veșnică.
Diana Irimias
12 May 2026
Focus Caragiale, 2020
Oana Pop
12 May 2026
Adrian și Roxana
12 May 2026
Oana Pop
12 May 2026
Am avut ocazia să fotografiez spectacolul Menage a trois in care loan Isaiu a jucat memorabil si astfel de momente mă fac să realizez cat de privilegiati suntem noi cei care putem să oprim timpul in loc prin fotografiile pe care le facem. Acele momente au fost insufletite și se simt peste ani și ani, chiar dacă actorii vor pieri
Diana Irimias
12 May 2026
Ana D
11 May 2026
Teatrul Național Cluj-Napoca
11 May 2026
Teatrul National Cluj-Napoca
11 May 2026
Teatrul National „Lucian Blaga”
11 May 2026
In memoriam Ioan Isaiu
Need support? Grief support and helplines
© 2026 Northstar Keep